گام اول همگرایی، گزارش جلسه اول

فعالان عرصه نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز کشور همیشه به دنبال بهانه‌ای گردهمایی‌های دوستانه هستند، خواه جشن جلسه دویست لاگ تهران، خواه جشن انتشار اوبونتو، خواه کنفرانس پایتون باشد یا گردهمایی بزرگ زنجان. این‌بار به دعوت چندی از فعالان لاگ تهران، این جمع دوستانه و صمیمی دور هم جمع شدند تا با مسئله‌ای حساس که نیاز به تصمیم‌گیری و حرکتی جدی داشت روبرو شوند. این جلسه در تاریخ سه‌شنبه ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۳ در محل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران که به رایگان میزبان برگزاری این جلسه گردید تشکیل شد. در ادامه به شرح کامل ضرورت برگزاری، جزئیات برگزاری و تصمیمات اتخاذ شده می‌پردازیم.

 

جمعی از فعالان عرصه نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز کشور دعوت‌نامه‌ای از طرف “مرکز توسعه بکارگیری نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز” دریافت نموده که برای روز چهارشنبه مورخ ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۳ از آن‌ها برای حضور در جلسه‌ای با محوریت ارائه گزارشی در خصوص اقدامات صورت پذیرفته توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران در حوزه نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز و همچنین پیشنهاد طرح ایجاد بنیاد نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز (غیردولتی غیرانتفایی) دعوت به عمل آمده بود.

در میان این جلسه توضیحاتی در مورد پیش‌نویس طرح «توسعه و به کارگیری نرم‌افزارهای بومی جهت توانمندسازی صنعت نرم‌افزاری با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز» نیز ارائه گردید که به صورت طبیعی دارای ایراداتی در بخش فنی و حیطه‌ نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز و همچنین ایراداتی در برنامه‌ریزی، طرح‌ریزی، بودجه‌بندی و اهداف تعیین شده داشت.

از مواردی که در این جلسه قابل مشاهده بود عدم یک‌صدایی جوامع کاربری نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز ایران و مشخص نبودن کامل اهداف و خواسته‌های آن‌ها بود، به طوری که این نقصان، امکان استفاده‌های فراوانی را برای گروه‌های دیگر با اهداف مشخص آن‌ها فراهم می‌آورد. به همین دلیل در شامگاه ۱۹ اسفند، فعالان جوامع کاربری نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز ایران جلسه‌ای به منظور هماهنگی، هدف‌گذاری و یک‌صدایی جوامع کاربری برگزار نموده و همچنین در کنار آن به بررسی اولیه طرح «توسعه و بکارگیری نرم‌افزارهای بومی جهت توانمندسازی صنعت نرم‌افزاری با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز» پرداختند.

 

در ابتدای این جلسه، آقای محمد افاضاتی در مورد دلایل تشکیل این جلسه و لزوم یک‌صدایی جوامع کاربری ایرانی در این حوزه صحبت نمودند. سپس حاضرین نظرات خود را در مورد تشکیل یک گروه، NGO یا هرگونه سازمان غیرانتفاعی دیگری که بتواند وظیفه هماهنگی و هویت‌بخشی به جوامع کاربری فعال در این حوزه را بر عهده بگیرد بیان نمودند. همچنین در ادامه بحث، مواردی از طرح پیشنهادی، مطرح و نظرات حاضرین در این مورد بیان گردید و مقرر شد با مشارکت آنلاین حاضرین پس از زمان جلسه، مشکلات این طرح مشخص گردیده و به دلیل نزدیکی به پایان سال، پیشنهاداتی مکتوب در این زمینه حداکثر تا روز کاری بعد به سازمان فناوری اطلاعات ایران ارسال گردد. یکی از دغدغه‌های حاضرین جلسه مربوط به اجرای طرح با نتایجی مشابه طرح‌های گذشته‌ی در این حوزه که نتیجه عدم استفاده از نظرات متخصصین فعال در این حوزه یا عدم مشارکت دادن جوامع کاربری در جهت اجرای اهداف این گونه طرح‌ها بوده است و همچنین استفاده اشخاص و شرکت‌هایی از نام گروه‌های کاربری بدون دخیل بودن آن‌ها در روند این گروه‌ها که منجر به کاهش اعتبار این گروه‌ها در بین سازمان‌ها و جامعه می‌گردید، می‌شد.

 

در انتهای این جلسه مقرر شد تشکلی با عنوان «دبیرخانه گروه‌های کاربری نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز ایران» ایجاد گردد. با رای حاضرین، آقایان عباس اسماعیلی (ایریکس)، دانیال بهزادی و بهنام توکلی کرمانی به عنوان هیات اجرایی موقت انتخاب گردیدند. همچنین آقای بهنام توکلی کرمانی به اتفاق آراء، موقتا به عنوان دبیر این هیات انتخاب گردید.

 

جلسه بعدی با دستور جلسه تعیین هیات اجرایی، بررسی و پیشنهاد قوانین داخلی دبیرخانه با دعوت از نمایندگان گروه‌های کاربری نرم‌افزارهای آزاد در اوایل سال ۱۳۹۴ برگزار خواهد گردید. هیات اجرایی موقت نیز تا زمان تعیین هیات اجرایی جدید در سال ۱۳۹۴، مسئولیت پیگیری طرح مورد نظر در سازمان فناوری اطلاعات ایران و ارائه مشاوره‌های لازم به سازمان، پیگیری مشخص شدن نمایندگان لاگ‌ها و جوامع کاربری نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز به صورت کاملا شفاف از طریق اطلاع‌رسانی آن جوامع در داخل وب‌سایت‌هایشان و همچنین شناسنایی و دعوت از جوامع کاربری دیگر این حوزه که موفق به حضور در این جلسه نگردیدند را بر عهده گرفتند.
افراد حاضر در این جلسه به شرح ذیل می‌باشند:

 • بهنام احمدخان‌بیگی (کرج لاگ)
 • عباس اسماعیلی (تهران لاگ)
 • محمد افاضاتی (پایکان – تهران لاگ – سلام دنیا)
 • دانیال بهزادی (اوبونتو ایران – تهران لاگ)
 • بهنام توکلی کرمانی (سی‌تو – سلام دنیا – تهران لاگ)
 • مهدی حسن‌پور (اوبونتو ایران)
 • علی خاندانی (کرمان لاگ)
 • نوید خزاعی (اصفهان لاگ)
 • محمد درویش (تهران لاگ – سلام دنیا)
 • محمد دماوندی (سلام دنیا)
 • مجید رمضان‌پور (مشهد لاگ)
 • سمیر رحمانی (کرج لاگ)
 • پیام صادری (تبریز لاگ)
 • مهدی عطائیان (مشهد لاگ)
 • علی فارمد (تهران لاگ – سلام دنیا)
 • پیمان کریمی (تهران لاگ)
 • محمد نبی‌زاده (زنجان لاگ – زیکانف)
 • صادق نقاش‌زاده (یزد لاگ)